Porządki w szafie

Nadeszła wiosna, czas przepakować szafę z ubrań zimowych na te lżejsze.

To również dobry czas by przejrzeć ciuchy i zastanowić się, których nie będziemy już nosiły. W moim przypadku jest to dość trudne, ponieważ nawet jak uważam, że czegoś już nie noszę to myślę sobie a teraz nie, ale potem założę. Jednak w większości są to tylko ubrania, które ciągle leżą i tak naprawdę nigdy już nie będą noszone.
Wiadomo, żadna z nas nie prowadzi statystyk ciuchów i nie zaznacza, które założyła przez ostatni rok a które były tylko eksponatami. Jest na to ciekawe rozwiązanie, jednak sprawdza się tylko w przypadku, gdy mamy wszystkie ubrania powieszone na wieszakach. Na każdym z wieszaków zawiązujemy kokardkę. Gdy ubieramy jakąś rzecz rozwiązujemy kokardę. Po jakiś czasie mamy jasne, które rzeczy używamy a które nie.

Przy porządkach w szafie warto mieć jakąś motywację, ponieważ gdy wyrzucimy wszystko z szafy, zaczynamy ją tracić. By porządkowanie nie rozciągnęło się na cały dzień, nastawiamy sobie stoper bądź budzik na około dwie godziny. W tym czasie porządkujemy tylko i wyłączenie ciuchy. Ograniczenie czasowe większość z nas powinno zdyscyplinować.
Kolejnym etapem jest organizacja i segregowanie ubrań według ich rodzajów: spodnie razem, sukienki razem itd. Dzięki temu możemy również zorientować się ile czego mamy, a czego nam brakuje. To pomoże również ograniczyć nam kupowanie nowych ubrań. Po posegregowaniu musimy przejść do selekcji. Dzielimy ubrania na te, które lubimy i w nich chodzimy oraz te, których chcemy się pozbyć. Ubrania do pozbycia się to takie, które nie nadają się do noszenia albo po prostu przestałaś w nich chodzić. Jeżeli nie jesteśmy w stanie określić czy w jakiejś rzeczy będziemy chodziły czy nie warto przymierzyć ubrania i zobaczyć jak w nich wyglądamy. W tym momencie same zobaczymy czy mierzone rzeczy podobają się nam czy nie.
Po takiej selekcji wszystko mamy już jasne. Ubrania, które postanowiłyśmy zatrzymać układamy w szafie a te, których nosić nie będziemy segregujemy na rzeczy do oddania lub sprzedaży.

Takie porządki powinnyśmy robić kilka razy w roku. Może to być na przykład wtedy, gdy zmieniamy garderobę na cieplejszą lub lżejszą. Dzięki temu wiemy czego nam brakuje i co warto dokupić.

9 thoughts on “Porządki w szafie”

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>