przy filiżance herbaty

Nie jedni z was zapewne nie wyobrażają sobie dnia bez filiżanki kawy, my za to uwielbiamy herbatę i to bez niej nie wyobrażamy sobie życia.

Według legendy początki herbaty sięgają 2737 roku p.n.e. Tak naprawdę trudno to ustalić, wiadomo jest, że od dawna Chińczycy znali herbatę jednak pierwsze informacje o niej pochodzą z X w.p.n.e.  Do Europy dotarła ona w XVI wieku.
Co to w ogóle jest herbata? 
Herbata to napar z liści lub pąków krzewów z rodzaju Camellia.
Na rynku dostępnych jest bardzo dużo herbat. Na całym świecie pija się bardzo przeróżne jej rodzaje. Najpopularniejsze z nich to czarna, zielona, biała. Mniej znane to żółta, Pu Erh czy herbata japońska. Różnią się one sposobem produkcji, między innymi czasem suszenia czy wykorzystaniem procesu fermentacji. Sposób przyrządzania każdej z nich także jest odmienny. Możemy znaleźć także przeróżne herbaty aromatyzowane zarówno aromatem owoców jak i kwiatów.
Herbaty dzielą się na różne klasy ze względu na rodzaj i wygląd liści.
Są to herbaty o całych liściach takich jak np. Pekoe, Souchong, Orange Pekoe a także o liściach łamanych np. Broken Pekoe, Broken Souchong. Liście Pekoe to drobne listki z góry krzewu natomiast Souchong to liście duże zbierane u jego dołu. Te ostatnie często są poddawane dodatkowo wędzeniu w dymie drzewnym, co daje bardzo ciekawy aromat naparu.  Co ciekawe pierwszy raz kupując herbatę w herbaciarni wpadła mi w oko właśnie taka herbata. Pierwszy raz w życiu widziałam coś takiego, a jak się potem okazało była przepyszna. Dla osób, które wolą mniej wytrawne smaki z herbat aromatyzowanych polecam jednak te bardziej słodkie zapachy.
W sklepach możemy znaleźć również pył herbaciany z okruchów liści. Najczęściej stosowane są w herbatach ekspresowych ze względu na to, iż mają dostatecznie dużą powierzchnię oraz szybki czas zaparzenia. Uważane są jednak za herbaty gorszej jakości.
Jak widzimy jest tyle odmian herbat, że każdy spokojnie znajdzie coś dla siebie.
Ostatnimi czasy zauważyliśmy, iż herbata stała się bardzo popularnym napojem i niejednokrotnie zastępuje kawę. Jest to dobry wybór, ponieważ jest mniej szkodliwa dla organizmu.
Ze względu na większe zainteresowanie herbatą na rynek wchodzi coraz więcej nowych herbaciarni. Zarówno tych stacjonarnych jak i internetowych. Herbaciarnia jest idealnym miejscem zarówno dla koneserów jak i laików. Jeżeli się trochę wysilimy i przejrzymy ofertę na pewno coś wpadnie nam w oko. I gwarantuję, że będzie to coś, czego w zwykłym sklepiku byście nie dostali. Herbaciarnie oferują nam szeroką ofertę produktów, to właśnie tam najczęściej znajdziemy dobrej jakości herbaty o całych liściach, które trudno dostać gdzie indziej. Ok, zgodzę się ceny będą większe, ale jak spróbujecie to sami się przekonacie, że warto iść do herbaciarni i wybrać coś nietuzinkowego by móc się potem delektować. Wtedy też docenicie smak herbaty, który trudno wyczuć pijąc ekspresówki, bo jak się już dowiedzieliście są to tak naprawdę odpady.
Mogę przytoczyć jedną ciekawostkę z własnego życia. Kiedyś też uważałam, że każda herbata czy to ekspresowa czy liściasta ma taki sam smak. Po dłuższym czasie jednak zaczęłam zauważać różnicę i doceniłam dobrą herbatę. Teraz jestem jej ogromną fanką i nie wyobrażam sobie bez niej dnia.

3 thoughts on “przy filiżance herbaty”

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>