Świnoujście na wakacje

Świnoujście posiada najszerszą, najbezpieczniejszą i najczystszą plażę na Polskim Wybrzeżu z wydzieloną częścią dla piesków i plażą dla nudystów po stronie niemieckiej.
Powierzchnia Świnoujścia rokrocznie się zwiększa, a wszystko to za sprawą coraz szerszej plaży, średnio o 1 metr na rok. Miejscami jej szerokość dochodzi nawet do 130 metrów. Plaża rozprzestrzenia się na odcinku ok. 10 km. W okresie letnim woda w Bałtyku jest tu najcieplejsza, porównując do reszty polskiego wybrzeża. Plaża ta również posiada certyfikat Błękitnej Flagi. Dodatkowo jest to miejsce wysunięte najbardziej na zachód, przez co ma największą ilość dni słonecznych w ciągu roku. Dookoła znajdziemy wiele parków oraz lasów, gdzie czasem spotkać można przechadzające się żubry czy dziki a także wiele gatunków ptaków. Dla miłośników przyrody to prawdziwy raj. Kolejnym atutem jest to, iż miasto posiada świetną sieć ścieżek rowerowych, ponad 110 km tras, oznakowanych, wzdłuż wszystkich głównych arterii komunikacyjnych, z miejscami do parkowania rowerów.
Obecnie Świnoujście to bardzo dobrze znana miejscowość wypoczynkowa, która może pochwalić się bogatą bazą noclegową, cechującą się wysoką jakością i przystępną ceną. Każdy z pewnością znajdzie tutaj coś dla siebie. Oprócz kwater prywatnych, w świetnej lokalizacji i dobrej cenie znajdziemy również apartamenty w Świnoujściu. Dla tych najbardziej wymagających znajdą się również luksusowe hotele.  Jeżeli nie chcemy zbytnio przepłacać a zależy nam na komforcie i przestrzeni najlepiej wybrać apartamenty w Świnoujściu.
Będąc tam nie możemy zapomnieć o odwiedzeniu takich miejsc jak dawny ratusz, fort Anioła, fort Zachodni, wieża widokowa, latarnia morska a także zabytkowy falochron. Fort Zachodni powstał w latach 1856-61 w należącej do Prus
Twierdzy Świnoujście i miał zadanie bronić portu przed dostępem obcych okrętów. Jego najstarszą częścią jest kwadratowa reduta, w której obecnie urządzono wystawę muzealną. Obiektem zarządza aktualnie miasto, od 2004 roku został udostępniony dla zwiedzających. Nieopodal znajdziemy Fort Anioła, najstarszy fort w Świnoujściu. Powstał w latach 1854-58. Nazwę zawdzięcza podobieństwu do rzymskiego mauzoleum cesarza Hadriana. Służył do obrony fortyfikacji od strony lądowej. Budowla składa się z trzech kondygnacji. Od roku 1992 nie jest już wykorzystywany przez wojsko.
Kolejnym punktem zwiedzania Świnoujścia jest wieża widokowa. Na dolnych kondygnacjach znajduje się kawiarnia. Po pokonaniu 222 stopni znajdziemy się w punkcie widokowym, z którego przy sprzyjającej pogodzie obserwować
można oprócz zabudowań miejskich również Park Zdrojowy i morze, niemieckie
uzdrowiska cesarskie oraz portowe dźwigi. Latarnia morska powstała w 1857 roku. Jest to najwyższa
Latarnia nad Bałtykiem i ma 68 metrów wysokości. Znajduje się przy ujściu Świny obok wschodniego falochronu.
Zabytkowy falochron powstał w latach 1818-1823. Na jego szczycie stoi biały wiatrak – symbol Świnoujścia, pojawiający się niemalże na każdej pamiątkowej widokówce. Wiatrak powstał w 1873 roku, nosi nazwę Stawa Młyny, a jego funkcją było wyznaczanie wejścia na tor wodny ze Świnoujścia do Szczecina. Swój kształt zawdzięcza prawdopodobnie temu, że niegdyś wiatraki były charakterystycznymi elementami miasta i było ich w Świnoujściu znacznie więcej.

3 thoughts on “Świnoujście na wakacje”

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>