Jak usunąć plamy na dywanie?

Nawet mały dywan sprawia, iż wnętrze wydaje się bardziej przytulne.

Dzięki niemu wnętrze zyskuje specyficzny klimat a dywan jest dopełnieniem aranżacji. Jednak co zrobić gdy piękny dywan staje się brudny? Dziś powiem Wam jak poradzić sobie z plamami na dywanie.

Jak usunąć plamy na dywanie?
Plamy z kawy bądź herbaty do pół litra wody dodajemy 2 łyżki wiórków szarego mydła, maczamy gąbkę w mydlinach i pocieramy plamę.
Plamy z ketchupu bądź buraczków wycieraj je wodą utlenioną bądź sokiem z cytryny.
Plamy z wosku – przykryj plamę bibułą albo ręcznikiem papierowym. Przyciśnij go gorącym żelazkiem. Potrzymaj przez chwilę, aby tłuszcz wsiąkł w papier. Następnie nałóż na plamę papkę sporządzoną z talku i kilku kropli benzyny. Pozostaw na 24 godz. Dokładnie oczyść szczotką.
Plamy z moczu – czasem zdarza się naszemu zwierzakowi, zwłaszcza małemu, nasiusiać na dywan. Wtedy zrób gęstą papkę z sody oczyszczonej i wody. Nałóż ją na plamę z moczu. Po 5 min. zmyj octem. Osusz starannie dywan ręcznikami papierowymi. Zabieg powtórz. Na koniec przemyj tkaninę czystą wodą i osusz. Możesz użyć suszarki.
Plamy z błota – poczekaj, aż błoto dobrze wyschnie, a następnie zbierz odkurzaczem. Jeśli mimo to zabrudzenie jest widoczne, przygotuj roztwór z mydła i amoniaku spożywczego (2 dag mydła, 2 łyżki amoniaku spożywczego, 1 l wody). Wyczyść dywan, zmyj ciepłą, a potem zimną wodą, dokładnie wysusz.
Plamy z krwi – jeżeli plama jest świeża wystarczy plamę zmyć zimną wodą. Jeżeli jednak plama jest stara należy polać na plamę kilka kropli wody utlenionej, chwilę odczekać, potrzeć, po czym zmyć zimną wodą.
Plamy z tłuszczu – dobrym sposobem na tłuste plamy jest mąka ziemniaczana. Plamę należy posypać, pozostawić kilka minut, a następnie wyczyścić szczotką lub wypłukać w ciepłej wodzie.
Plamy z czerwonego winaNa te plamy jest kilka sposobów:
1. trzeć plamę 50 % octem a następnie umyć jakimś środkiem do wykładzin
2. posypać dużą ilością soli a następnie spłukać wodą
3. polewać plamę wodą sodową i osuszać ją ręcznikiem aż całkowicie zniknie z powierzchni dywanu
4. polewać plamę białym winem i zbierać płyn tak jak w sposobie nr.3

One thought on “Jak usunąć plamy na dywanie?”

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>