Ray Ban – najpopularniejsze okulary świata

Ray Ban – najpopularniejsze okulary na świecie

Ray Bany to najpopularniejsze okulary jakie znam. Co nie spojrzymy na kogoś w okularach mijającego nas na ulicy to ma Ray Bany. Marka ta powstała w 1937 roku. Do 1999 roku produkowała je firma Bausch & Lomb, potem została przejęta włoską firmę Luxottica Group.
Pierwsze okulary powstały na prośbę  generał MacCready, który zwrócił się do firmy Bausch&Lomb z prośbą o zaprojektowanie okularów dla sił powietrznych Stanów Zjednoczonych. Firma podjęła się wyzwania i stworzyła okulary, które zapewniały wyraźny obraz oraz chroniły pilotów przed odbiciami światła na dużych wysokościach. Te posiadające zielone soczewki Anti Glare i charakterystyczny kształt okulary nazwano Aviator. Pierwszy model okularów tych ujrzał światło dzienne w 1936 roku.

a
www.1242.eu/pl/c/Aviator-pilotki/514

W 1937 roku firma zarejestrowała się pod nazwą  Ray-Ban, która już od ponad 70 lat jest także znakiem towarowym. Wybrano na nazwę Ray-Ban, by już sama ona wskazywała że te okulary blokują słoneczny blask i  skutecznie chronią oczy użytkownika. Słowo „ray” w jez. ang. oznacza bowiem promień, a „ban” blokada, zakaz.

Ray Bany Wayfarer – klasyka i nowocześność

Najpopularniejsze oprawki  czyli Wayfarer zostały wypuszczone na rynek w 1952 roku. Okulary te o prostej konstrukcji zyskały sukces i ogromną popularność dzięki obecności w Hollywood ponieważ wykorzystano je w wielu filmach.

awww.1242.eu/pl/c/Ray-Ban/512/1/full/1/f_at_169_29/1

W latach 70., sektor okularów zaczął rozwijać się w dwóch różnych kierunkach: okulary  modne i sportowe, dlatego też marka Ray Ban wprowadziła na rynek nowe modele. Firam w latach 70. oprócz produkcji okularów przeciwsłonecznych rozpoczęła także wytwarzanie okularów korekcyjnych.
W 2004 roku Ray-Ban rozpoczął współpracę z Formułą 1 jako partner zespołu Lucky Strike BAR Honda.
2007 roku zaś marka zaprezentowała plan słynnej ogólnoświatowej kampanii: NEVER HIDE, która ta miała odświeżyć i uatrakcyjnić okulary Ray-Ban zwłaszcza wśród ludzi młodych.

Kto nosi/nosił Ray Bany?

Wiele sławnych osób jest lub było w posiadaniu okularów tej marki, m.in. Bob Dylan, Marilyn Monroe, Madonna, Michaela Jacksona czy Brad Pitt.

picmonkey-collage

2 thoughts on “Ray Ban – najpopularniejsze okulary świata”

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>